Tworzenie strony www (PORADNIK)

Jak stworzyć stronę internetowa?

Wielu z Was zapewne chciałoby mieć własną stronę lub może nawet sklep internetowy ale nie wie jak się za to zabrać. Zlecenie komuś stworzenie takiej strony to koszt ok kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Przedstawię tutaj w kilku krokach zarys podstawowych informacji jak samemu można  stworzyć prostą stronkę internetową.

Od czego zacząć tworzenie strony?

Powiedzmy że wiemy już czego  nasza strona będzie dotyczyć. Czyli przykładowo jak w tym przypadku będzie dotyczyć zarabiania. Najpierw będziemy musieli wymyśleć nazwę strony i sprawdzić czy jest ona wolna. Jak już mamy wszystko w głowie poukładane to musimy wykupić domenę i hosting.

Domena to nazwa naszej stronki i końcówka np.: .pl, .com, .eu … Na naszym rynku lokalnym zdecydowanie polecam .PL 

Nazwa domeny powinna być powiązana z charakterem działalności firmy lub tematyką strony www. Ważne jest, aby adres był łatwy do zapamiętania. Tak jak w tym przypadku strona dotyczy zarabiania w internecie więc po wielu próbach poszukiwania dostępnej nazwy wybór padł na sposobyzarabiania ponieważ ta akurat w danym momencie była dostępna. Ale więcej o tym w dalszej części.

Drugą rzeczą która będzie nam potrzebna do powstania naszej strony www to hosting czyli miejsce gdzie nasza strona będzie przechowywana. I na tym się skupimy w pierwszej kolejności.

Gdzie i jaki wykupić hosting?

Ofert na rynku jest bardzo dużo. Była mowa o tym że będziemy tworzyć prostą stronkę więc zajmiemy się najtańszymi ofertami do najprostszych rozwiązań. Przetestowałem wiele różnych firm, ale ostatecznie pozostałem przy dwóch i te zdecydowanie mogę polecić.

1.Pierwsza to atthost:

Jest to firma oferująca chyba najlepszy stosunek ceny do jakości. Dodatkowo zawiera własny autorski panel administracyjny który jest bardziej przystępny dla początkującego użytkownika. Najtańszy plan hostingowy z dyskami SSD (a takie tylko polecamy, nie HDD) to obecnie (stan na październik 2020r) koszt 97zł na rok. Po roku odnowienie to również 97zł na kolejny. Dodatkowo jeśli wejdziecie na stronę z tego linku: atthost.pl i wpiszecie kod zniżkowy „CMSDESIGN” to dostaniecie 10% zniżki na zakup hostingu. 10 GB powierzchni którą otrzymujemy w pakiecie spokojnie wystarczy na trochę bardziej rozbudowaną stronkę lub kilka mniejszych.

2. Druga firma godna także uwagi to seohost:

Tutaj za 10GB powierzchni SSD zapłacimy więcej niż w przypadku pierwszej firmy i nie ma autorskiego panelu tylko zwykły direct admin. Plusem natomiast jest to że jeśli chcemy postawić niewielką stronkę i mamy ograniczone fundusze to natańszy pakiet SSD zaczyna się już od 2GB i kosztuje 57,81zł na rok. Do niewielkiej stronki taki pakiet powinien wystarczyć więc można wykożystać jako wariant budżetowy. Dodatkowo jeśli zarejestrujecie się z tego linku seohost.pl to po wpisaniu kodu zniżkowego dostaniecie 25% zniżki przy kupnie nowego hostingu i 15% przy odnowieniu po roku. Tutaj kody zniżkowe są jednorazowe więc dla każdego indywidualny. Dla pierwszych dziesięciu osób kody to: od „sposobyzarabiania„, „sposobyzarabiania1 do „sposobyzarabiania9

Myślę że każdy poradzi sobie z rejestracją w obu serwisach. W razie problemów proszę śmiało pisać w komentarzach 😉 

Gdzie najlepiej kupić domenę?

Domenę najlepiej zarejestrować w tej samej firmie co hosting. Oczywiści można w innej, ale wiązać się to będzie ze zmianą DNSów. Więc najprościej będzie jeśli zarejestrujemy ją w jednej z powyższych firm, wtedy wszystko będziemy mieć w jednym miejscu.

W przypadku atthost koszt rejestracji domeny wynosi 13,99 zł, a odnowienie po roku kosztuje 71,99 zł.

W przypadku firmy seohost domena kosztuje 12,16zł, odnowienie po roku 49,44zł.

Instalowanie WordPressa

Mamy już wykupiony hosting i zarejestrowaną domenę. W kolejnym kroku polecamy zainstalować WordPress czyli otwarte oprogramowanie, z którym stworzysz piękną witrynę, blog czy aplikację.

Co to jest WordPress?

„napisany w języku PHP system zarządzania treścią (CMS) zaprojektowany głównie do obsługi blogów.

Wykorzystuje bazę danych MySQL[1]. Rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public License i jest dostępny bezpłatnie”

Krótko mówiąc dzięki niemu w bardzo prosty i szybki sposób stworzycie piękną stronę internetową bez specjalnych umiejętności.  

Firma atthost ma autorski panel administracyjny z którego w bardzo prosty sposób zainstalujemy WordPressa na swojej stronce: 

Po zainstalowaniu wybieramy motyw jaki nas interesuje oraz instalujemy odpowiadające nam wtyczki. Dla początkujących polecamy wtyczkę „Elementor”. Jest to bardzo prosty w obsłudze page builder czyli wtyczka dzięki której w niezwykle prosty sposób zbudujecie własną wymarzoną stronkę.

Firma atthost oferuje także możliwość podpięcia darmowego certyfikatu Let’s Encrypt dzięki czemu nasza strona będzie widnieć jako zaufana. Wystarczy wejść w „strony www” i kliknąć SSL przy naszej domenie oraz wybrać certyfikat Let’s Encrypt.

Jeśli będzie zainteresowanie poradnikiem to zostanie on rozszerzony.

…CDN…