Co to jest Trust Wallet?

Trust Wallet to oficjalny portfel giełdy binance.  To jeden z najbardziej popularnych obecnie portfeli do przechowywania kryptowalut, a także do zakupu tych mniej popularnych krypto na giełdach zdecentralizowanych.  

Przy odpowiednim wykorzystaniu TW (TrustWallet) i połączeniu ze stroną pancakeswap jesteśmy w stanie zakupić zdecydowaną większość tokenów opartych na sieci BNB, zarówno tych bardzo znanych jak i tych z końca stawki.  Z tego poradnika dowiecie się podstaw jak otworzyć taki portfel oraz jak zakupić jakąś kryptowalutę przy pomocy popularnego naleśnika czyli pancakeswap.

 

Jak utworzyć portfel w Trust Wallet?

Zaczynamy od pobrania odpowieniej aplikacji na swój telefon. Android TUTAJ, iOS TUTAJ.

Uruchamiamy aplikację i jeśli chcemy utworzyć nowy portfel kilkamy CREATE A NEW WALLET. 

Pojawi nam się informacja że zaraz ujrzymy 12 słów które będą nam służyć do uruchomienia naszego portfela na innym urządzeniu. W okienku zaznaczamy ptaszka że rozumiemy i klikamy CONTINUE .

Teraz najważniejsza sprawa przy zakładaniu portfela do przechowywania kryptowalut czyli zapisanie seedów które nam się ukazały. Podobna zasada co przy TW jest też przy zdecydowanej większości innych dostępnych portfeli. Mamy przed sobą 12 lub 24 słów po angielsku ułożonych w odpowiedniej kolejności. Jest to tak jakby hasło do naszego nowo utworzonego portfela. Pod żadnym pozorem nie robimy screenów tego ekranu, nie wysyłamy tego nigdzie, nie zapisujemy w komputerze itp. Najprostsza metoda do zapisać na kartce i trzymać w domu w bezpiecznym miejscu lub np. zapisać na pendrivie który będziemy trzymać w domu i nie będziemy podłączać do innych komputerów.

Z czasem jak się zagłębicie w temat kryptowalut to będziecie mieć zapewne dużo więcej różnych portfeli więc polecam stworzyć sobie plik w excelu i zapisać go na pendrivie i dodatkowo jeszcze wydrukować i schować w bezpiecznym miejscu.

W kolejnym okienku pojawi nam się mały test sprawdzający czy na pewno zachowaliśmy nasze seedy (hasło). Wystarczy klikać w słowa w odpowiedniej kolejności jak to było przedstawione na poprzednim ekranie a następnie klikamy DONE.

To wszystko !!! Właśnie założyliśmy wspólnie portfel na Trust Wallet.

Podstawowa zasada to nie podpinanie portfela do mniej znanych stron. Jeśli przez nieuwagę połączymy nasz portfel z jakąś stroną stworzoną przez oszustów to będą mogli wykraść zawartość naszego całego portela i to bez znajomości Waszych seedów, haseł itp. Dlatego zaraz po starcie najlepiej jest utworzyć kilka różnych portfeli i osobno mieć portfel np pod same airdropy a osobno portfel którego nie łączycie z żadnymi stronami.

Trust Wallet umożliwia w jednej aplikacji utworzenie wielu różnych portfeli, do każdego będziecie mieć odrębne seedy.

Po otwarciu aplikacji, w dolnym menu klikamy na SETTINGS, następnie WALLETS. Pojawia nam się spis wszystkich naszych portfeli podpiętych do aplikacji.  Ten na dole to Nasz ostatni, świeżo utworzony. Po kliknięciu na niego można zmienić jego nazwę aby się nie pogubić. W prawym górnym rogu jest znak plusa „+”. Po jego kliknięciu możemy tworzyć nowe portfele zgodnie z powyższym poradnikiem.

Po wybraniu opcji SETTINGS/SECURITY możemy włączyć dodatkowe zabezpieczenie przy otwieraniu aplikacji jak np. wymagany odcisk palca itp.

Jak wysyłać i odbierać kryptowaluty z TrustWallet?

Do wpłaty pieniędzy i wymianie na krypto polecam giełdy takie jak binance.  Poradnik opisujący rejestrację i początki  korzystania z binance znajdziecie TUTAJ.

Do przesyłu między giełdą a naszym portfelem, a następnie do dalszych zakupów najkorzystniejsza jest kryptowaluta o nazwie Smart Chain (BNB). 

Po wybraniu opcji SEND możemy ją wysłać na inny portfel lub giełdę.  W polu Recipient Address wklejamy adres Smart Chain (BNB) na który chcemy przelać środki, a następnie w polu Amount BNB ich ilość. Po kliknięciu CONTINUE w prawym górnym rogu zobaczymy podsumowaniu tranzakcji które jeszcze będziemy musieli potwierdzić.

Natomiast po wybraniu opcji RECEIVE zobaczymy adres danej kryptowaluty na tym portfelu. Wystarczy go skopiować i wkleić np. na giełdzie binance jeśli będziemy chcieli przesłać tu swoje BNB.

 

Pamiętać przy tym należy aby wybrać odpowiednią sieć, czyli BINANCE SMART CHAIN (BEP20). Przy przelewaniu krypto odpowiednia sieć jest bardzo ważna, jeśli wybierzemy niewłaściwą to przesłane środki mogą nigdy nie dojść na nasz portfel. Czasami jest też wymagane wpisanie tzw. MEMO, ale ta informacja jest zawsze podawana w miejscu gdzie kopiujemy adres na który chcemy odebrać kryptowalutę.

Przy przelewie pobierana jest też opłata sieciowa. W przypadku BNB wynosi ona tylko 0.0005BNB.

Korzystanie z DApps i PancakeSwap

Jeśli przelaliśmy już środki na nasz portfel to pora na małe zakupy. Na głównym ekranie naszego portfela klikamy przycisk DAPPS. Możemy tu podpinać nasz portfel pod strony internetowe np. różne zdecentralizowane giełdy.  Obecnie chyba najpopularniejszym dexem jest strona https://pancakeswap.finance/.

Możemy wkleić adres w górnym polu lub wyszukać w popularnych stronach które na starcie są już zapisane. Np. w zakładce popularne, pancakeswap powinien być na jednej z pierwszych pozycji, wystarczy kliknąć aby otworzyć stronę.

Klikamy na dole na TRADE i otworzy nam się zakładka do handlowania na naleśniku. W okienku FROM wybieramy krypto za które chcemy kupić, w naszym przypadku będzie to smart chain BNB. Z lewej strony podajemy ilość jaką chcemy wydać. Następnie w okienku TO wybierzemy krypto które chcemy kupić. Klikamy na Select a currency i wpisujemy nazwę lub oznaczenie tokena który chcemy nabyć.

Dla przykładu spróbujemy zakupić token DOGE czyli ulubieńca Elona Muska. Wpisujemy DOGE…

Przy odpowiednim wyborze należy się pilnować ponieważ jak widać na obrazku istnieje wiele podobnych kryptowalut i możemy niechcąco kupić niewłaściwy. W tym wypadku przy pierszej opcji klikamy IMPORT 

Dajemy ptaszka przy opcji I understand i klikamy jeszcze raz IMPORT.

Widzimy teraz podsumowanie całej naszej transakcji. Jeśli wszystko się zgadza to klikamy Swap. 

a następnie Confirm Swap

Po chwili powinno pojawić nam się okienko z podsumowaniem całej transakcji.

U góry jest podana kwota za którą kupujemy. W tym przypadku to 51,91zł.

Przy Network Fee jest podana prowizja którą zapłacimy. W tym przypadku jest to 2,36zł.

Przy pozycji Max Total widzimy podsumowanie wszystkich kosztów.

Jeśli wszystko się zgadza klikamy APPROVE.

To wszystko! Jeśli dostaniemy komunikat że transakcja została zakończona pomyślnie to zakupione środki zostaną dodane do naszego portfela.

Często np. może pojawić się błąd. W ok. 90% oznacza on że ustawione jest zbyt niskie SLIPPAGE czyli tzw. poślizg. W dużym skrócie mówiąc jest to różnica procentowa na jaką jesteśmy w stanie się zgodzić od pokazanej ceny. Błąd ten często pojawia się przy bardzo dużych wahaniach ceny kupowanej przez Nas krypto w momencie zakupu.

Aby zmienić slippage to wracamy to ekranu TRADE i klikamy przycisk od ustawień zaznaczony na poniższym zdjęciu.

a następnie z wartości 0.1% zmieniamy na inną, lub wpisujemy ją ręcznie obok. Jeśli nam się nie śpieszy to możemy zwiększać slippage np. co 1% i próbować czy się uda. Jeśli natomiast zależy nam na czasie i liczymy się z możliwością zakupu mniejszej ilości tokenów to możemy od razu dać większy procent. W skrajnych przypadkach wymiana może się zakończyć powodzeniem dopiero przy ustawieniu kilkudziesięciu procent slippage.

Kolejnym problemem jaki może się pojawić przy chęci zakupu jakiejś krypto to jej brak domyślnie na pancakeswap. Za przykład niech nam posłuży krypto o nazwie Ari10 które w momencie pisania tego poradnika nie była domyślnie na naleśniku. 

Wchodzimy na stronę https://www.coingecko.com/  i wyszukujemy krypto które nas interesuje czyli w tym przypadku Ari10.

Strona ta dostarcza bardzo dużo cennych informacji o kryptowalutach i jest bardzo popularna. W tym przypadku przewijamy w dół i i klikamy adres znajdujący się przy pozycji ADRES UMOWY. Skopiuje nam się adres potrzebny do zakupu tego tokena. 

Wracamy teraz na nasz portfel TW i na pancakeswap i w miejscu gdzie wpisywaliśmy nazwę krypto którą chcieliśmy kupić to tym razem po prostu wklejamy adres umowy który skopiowaliśmy. 

W razie pytań i niejasności zapraszam do komentowania 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *